Egy regény is kevés lenne, ha mindent fel szeretnénk sorolni, ami a Mátrában megtalálható,arról nem is beszélve, ha szeretnénk mindegyikről kimerítő leírást készíteni, de álljon itt egy kis ízelítő a látnivalókból (nyilván manapság már interneten mindenki megtalálja a számára érdekes dolgok részletes leírását 🙂 )
Kezdjük utunkat a Mátra nyugati felében
Bagolyirtás előtt található rétről ilyen gyönyörű a kilátás az Alföld irányába Dél felé.
Ágasvártól nyugatra fekvő erdőirtás északi szélén található a Török-lábnyom, amely a legenda szerint egy katona lábnyomát őrzi. Az ezt takaró növényzet miatt nehezen lehet megtalálni.
Pelés-fa Egy kiszáradt tölgyfa maradványa a Turistaháztól észak-nyugatra található erdőirtás szélén. Neve arra utal, hogy valaha pelék lakhatták. Az üreges törzsbe akár többen is beférnek.
Mátrakeresztes határában az Alsó-vízesés közelében található a Zsivány-, vagy más néven Vidróczki-barlang, ami a híres mátrai betyárról, Vidróczki Mártonról kapta a nevét.
Gyökeres-kert, ahol tűzrakóhely áll rendelkezésre egy kis szalonnasütéshez. Kilátás Kékestetőre.
Galyatető
Látkép Galyatetőről
Kékestető látképe Galyatetőről nézve
Galyatetőn a park, ahol Kodály Zoltán is szívesen sétált, ücsörgött
Galyatető Nyesett-vártól nézve
Galyatetőtől nyugatra csak egy kicsit kell menni, és megtaláljuk Piszkéstetőn a csillagvizsgálót csoportoknak látogatható, de a csoportos díj megfizetése ellenében néhány fő is megtekintheti. Előzetes bejelentkezés szükséges.
Kékestetőtől északi irányba: a Sombokor és Sárkányos kilátópontokat tudjuk megközelíteni. Utóbbi nevét a korábban itt lévő sárkányrepülő felszálló helyről kapta, amelyet azóta a bokrok visszahódítottak, de a kilátás még megmaradt.
Az Országos Kéktúra útvonal végighalad a Mátrán, és több helyen nagyon szép kilátás nyílik a Bükkre is.
Források
Kékestető alatt több kristálytiszta vízű forrás is található, többek között a Jávoros forrás, ahol tűzrakóhely és egy kis kő menedékház is megtalálható.
De ezeken kívül még számtalan forrás található a Mátrában!
A Mátra északi lábánál található Parádsasvár, ahonnan a méltán híres gesztenyefasor hajdanán egészen Recsken túl nyúlt az út mentén. Ennek egy része még ma is megtalálható
Magyarország legmagasabb természetes vízesése az Ilona-völgyi vízesés Parádfürdő mellett is megtekintésre érdemes pazar látványt nyújt télen
és nyáron.
Mindeközben az odavezető út az Ilona-völgyben is szép erdőt tartogat a túrázók számára
Ha már az Ilona-völgyben vagyunk, az ott lévő szénsavas forrás vízét, a Szent István csevice vizét is megkóstolhatjuk, amit hagyományos kútból lehet magunkhoz venni, és kénes, gyógyhatású, ami a Mátrára jellemző, továbbá enyhén szénsavas is.
Sástó Magyarország legmagasabban fekvő természetes tavával, a tavon szigetekkel, kacsákkal, a tó mellett egy érdekes történetű kilátóval, amely eredetileg olajfúrótoronynak készült az ország egy teljesen másik részére.
Kilátás a sástói toronyból.
Sas-kő
Érdemes elsétálni a Kéktúra útvonalon Kékestetőtől Keletre a Sas-kőig, ahonnan szintén pazar panoráma nyílik Észak és Déli irányba is az I. világháborúban életüket vesztett hegymászóknak állított emlékműtől.
A saskői I. világháborús emlékmű
Az I. világháborús emlékműtől tovább sétálva Disznó-kőre juthatunk.
Nagyon kicsi, ám igen érdekes várakkal tele van a Mátra. Pl. a Mátra északi lábánál található Mátraderecske mellett a Kanázs-vár, amelynek ma már csak csak egy oszlopszerű maradványa látható.
Még lehetne sorolni a megannyi szép kirándulóhelyet, hiszen gyakorlatilag az egész Mátra az! 🙂
Síelés
A Vendégházunktól a mátraszentistváni sípálya 5 percre van autóval.
Gyöngyös egész napra remek programokat ad: az Orczy kastélyban található Mátra Múzeumban például egy mamutcsontváz is megtekinthető, illetve egy pálmaház is található a kastély kertjében.
Ezen kívül Mátraszentimrén is található egy kis templom, és a Három-falu temploma (Szent István Király Templom) is a Felső-Mátrában található.
A galyatetői Magyarok Nagyasszonya templomról is biztosan sokan hallottak már, ahol Kodály Zoltán komponálta egyik legszebb egyházi művét, a Csendes mise orgonaváltozatát.
Mátrafüredi kisvasút A Gyöngyöstől Mátrafüredig közlekedő kisvasutat is érdemes kipróbálni, ahol az út során szép panoráma nyílik a Mátra déli oldalára, főként ha kicsikkel látogatnak el a Mátrába. A végállomása a Mátra Múzeum mellett található. A kisvasúttal a Mátra Múzeumtól fölfelé, visszafelé indulva nem csak Mátrafüredre, hanem a Szalajka-ház felé is vonatozhatunk (ahonnan Galyatető is elérhető egy kisebb túrával), ha arra a szerelvényre szállunk fel, amelyik a Gyöngyös szélénél található váltónál balra halad tovább Gyöngyössolymos irányába.
Kocsimúzeum: Parádfürdőn megtekinthetjük a Cifraistállót és az ott található kocsimúzeumot, amelyet Ybl Miklós tervei alapján gróf Károlyi György építetett 1880-ban.
Kocsimúzeum.
Mátraszentimrén az Ásványmúzeumban az ásványkiállítás mellett aktív foglalkozásokra is van lehetőség: csiszoló műhely, aranymosás, mikroszkóp használat és UV kamra áll rendelkezésre.
Látogass el Parádsasvárra a több, mint 300 éves üvegmanufaktúrába! "Aki már látott izzó kemencét, látta, hogyan fújják az üveget a mesterek, hogyan készülnek a kristálycsodák, az sosem fogja elfelejteni, aki pedig még nem látta, az nem hagyhatja ki az élményt. Lehetőség van saját pohár kifújására is." (Kép forrása: Parádsasvári üvegmanufaktúra)